Odbiór mieszkania/budynku od developera

Jak przygotować się na odbiór mieszkania/budynku od dewelopera?

Już za chwileczkę, już za momencik…. Oto chwila, która śni się po nocach szczęśliwym właścicielom nowego mieszkania/budynku: jego odbiór! Na tę chwilę czeka się z utęsknieniem, a gdy już nadejdzie, należy zgodnie z procedurami sprawdzić stan techniczny mieszkania, czy budynku, w którym będziemy mieszkać lub prowadzić działalność. Jak wygląda cały proces odbioru budynku? W artykule wszystko dokładnie wyjaśnimy!

Odbiór budynku/mieszkania – instrukcja krok po kroku.

Spełniłeś swoje marzenie – kupiłeś nowe mieszkanie, dom… Gratulacje! Wszystko jest już gotowe i zapięte na ostatni guzik. Od otrzymania kluczy dzieli cię tylko jedna formalność: odbiór techniczny. Jest to etap, który poprzedza przeniesienie własności lokalu z dewelopera na ręce nowego właściciela. Ale wiadomo – kota w worku się nie kupuje i należy sprawdzić nieruchomość pod kątem technicznym. Jest to podstawowy cel odbioru mieszkania, czy innego budynku. Co ciekawe, możesz go przeprowadzić sam lub zdać się na opinie fachowców.

odbiór budynku śląsk

Samodzielny odbiór mieszkania

Jeżeli sam chcesz odebrać swój lokal, przygotuj się! Przeczytaj poradniki, fora internetowe, odpowiednią literaturę, albo zasięgnij porady znajomych, który też odbierali lokal. Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę. Oczywiście nie zapomnij też o dokumentacji! Musisz mieć informacje o standardzie wykończenia lokalu – prospekt informacyjny, plan i rzut lokalu. Należy również zaopatrzyć się w narzędzia do pomiaru mieszkania i aparat fotograficzny, aby dokonać dokumentacji fotograficznej. Dzięki temu m.in.:

  • porównasz rzeczywistą powierzchnię,

  • porównasz rozmieszczenie instalacji zgodnie z tym, co oferował deweloper przy podpisywaniu umowy sprzedaży mieszkania, czy innego budynku,

  • sprawdzisz, czy ściany i podłogi są równe,

  • kontrolujesz okna, drzwi – czy podczas prac wykończeniowych nie doszło do uszkodzeń tychże.

Wszystko dokładnie i pomału sprawdzaj. Nie ma pośpiechu! Jeżeli znajdziesz jakieś niezgodności, to niezwłocznie zawiadom dewelopera.

 Odbiór mieszkania/lokalu z fachowcem

A co, jeżeli wolisz zdać się na opinię fachowca? Żaden problem! Podpowiemy, że najlepiej wybrać kogoś z polecenia. Popytajmy znajomych, którzy też byli w takiej sytuacji kogo mogą z czystym sumieniem polecić. W końcu odbiór budynku od dewelopera to nie przelewki! Jeżeli nie, radzimy bardzo dobrze przejrzeć ofertę danego fachowca i żeby jak najwięcej dowiedzieć się o nim z sieci. Pomoc profesjonalisty to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie znają się np. na instalacji elektrycznej, wodno – kanalizacyjnej itp. Dzięki temu skróci się czas oględzin. Fachowiec posiada też wszelki potrzebny sprzęt niezbędny podczas oględzin mieszkania, czy budynku usługowego. My ze swojej strony polecamy siebie! Zapraszamy do kontaktu.

Co zrobić, gdy odbiór wykaże usterki?

Rysy na oknach, plamy na ścianach, krzywe podłogi… Naszym celem nie jest straszenie cię, ale usterki niestety mogą się pojawić. Są wynikiem niedokładności prac wykończeniowych lub ich braku. Należy je usunąć, ale najpierw trzeba je opisać w tzw. protokole zdawczo – odbiorczym mieszkania. Wpisuje się tam również poważniejsze wady, takie jak błędy projektowe i niezgodność efektu z przedstawionym na początku projektem. Od  momentu podpisania protokołu deweloper ma 14 dni na odniesienie się do uwag, a 30 dni na naprawę usterek. W tym czasie wspólnota nie pobiera od ciebie czynszu.

Poza tym dokumentem, w wyniku odbioru otrzymujesz również:

  • gwarancję na mieszkanie,

  • dokumenty powykonawcze,

  • instrukcję użytkowania.

Dokumenty te przydadzą się podczas wykańczania lokalu lub kolejnego remontu. Po usunięciu usterek, dochodzi do najprzyjemniejszego momentu – odbioru kluczy 🙂

Przewiń do góry
Call Now Button