Jaką trawę wybrać na przydomowy trawnik?

Piękny, zielony trawnik jest marzeniem wielu właścicieli ogrodów. Jest on nie tylko jego ozdobą, ale także miejscem rekreacji dla rodziny i spotkań z przyjaciółmi. Jednakże, aby cieszyć się pięknym i zadbanym trawnikiem, ważne jest odpowiednie dobranie rodzaju trawy do naszego klimatu, gleby oraz oczekiwań co do wyglądu i użytkowania trawnika. W tym poradniku przedstawimy różne rodzaje traw, które można zastosować na przydomowym trawniku.

Rodzaje traw

Trawnik stanowi centralny element wielu ogrodów. Jest miejscem, gdzie można wypocząć, bawić się, a także podziwiać piękno przyrody. Aby cieszyć się bujnym, zielonym dywanem trawiastym, niezbędne jest odpowiednie dobranie mieszanki nasion trawy. Wybór odpowiednich gatunków i odmian trawy wpłynie na jakość i wygląd trawnika. Nasuwa się pytanie: jaką trawę wybrać? Aby na nie odpowiedzieć, musisz mieć na uwadze:

  • intensywność użytkowania trawnika,
  • walory estetyczne trawnika,
  • warunki klimatyczne ogrodu, w którym trawnik będzie zasiany.

Intensywność użytkowania przydomowego trawnika

Jak już wcześniej wspomniano, trawnik w ogrodzie to nie tylko ozdoba, ale przede wszystkim miejsce spotkań z przyjaciółmi, zabaw dzieci i zwierząt. W sklepach ogrodniczych do wyboru mamy kilka rodzajów mieszanek traw, które nadają się do przydomowego ogrodu:

Trawa uniwersalna

Uniwersalna mieszanka traw jest wytrzymała na warunki klimatyczne. Nadaje się do intensywnego użytkowania i deptania, a ponadto trawnik przydomowy z mieszanki uniwersalnej jest bardzo łatwy w utrzymaniu i pielęgnacji. Według ekspertów z Grupy-Flota taka mieszanka traw to najlepszy wybór, jeżeli chodzi o przydomowy trawnik.

Trawa sportowa

Trawa sportowa jest również odporna i wytrzymała, jeżeli chodzi o intensywność użytkowania, ponieważ wysiewa się ją np. na boiska piłkarskie oraz bardzo szybko rośnie i gęstnieje, tworząc ładną murawę, jednak mieszanki tego typu wymagają fachowej pielęgnacji, czym chętnie się zajmą fachowcy z Grupy-Flota.

Trawa parkowa

Mieszanka traw parkowych nie jest odporna na deptanie, natomiast jej plusem jest to, że w pielęgnacji jest bardzo łatwa – można ją kosić znacznie rzadziej niż sportową lub uniwersalną.

Trawa dywanowa

Ozdobna mieszanka traw tworzy dekorację ogrodu i nie jest odporna na deptanie i intensywne użytkowanie. Ponadto trawa ta wymaga częstej pielęgnacji – koszenia i odpowiedniego nawadniania.

Łąka kwietna

Łąka kwietna, czyli mieszanki traw i roślin kwitnących stworzą piękną łąkę, która prócz walorów estetycznych jest “stołówką” dla pszczół i innych owadów. Trawnik ten nie wymaga intensywnej pielęgnacji i koszenia, ale nie nadaje się do częstego użytkowania, ponieważ rośliny są słabe, a poza tym można zniszczyć jego walory estetyczne. Również alergicy muszą mieć się na baczności, ponieważ kwitnąca trawa jest silnie alergizująca.

Walory estetyczne – trawy ozdobne

Trawnik nie musi być nudny! Poza zielonym dywanem rekreacyjnym, który stworzysz dla siebie i innych użytkowników ogrodu, możesz zasiać u siebie trawy ozdobne jako piękną dekorację ogrodu, czy wykończenie trawnika. Oto kilka cech charakterystycznych dla traw ozdobnych:

Kształt i tekstura

Trawy ozdobne posiadają różnorodne kształty i tekstury liści. Niektóre gatunki mają cienkie, wygięte liście, podczas gdy inne mają szerokie, płaskie, co tworzy różnorodność w wyglądzie roślin.

Wzrost i wysokość

Niektóre trawy ozdobne rosną nisko przy ziemi, tworząc niskie kępy, podczas gdy inne mogą osiągać znaczne wysokości, nadając przestrzeni pionowy wymiar.

Kwiatostany

Charakterystyczną cechą traw ozdobnych są ozdobne kwiatostany, które pojawiają się latem lub jesienią. Mogą mieć różne kształty, kolorystykę i teksturę, dodając wyjątkową ozdobę do ogrodu.

Zastosowanie

Trawy ozdobne są stosowane zarówno w przydomowych ogrodach jako elementy kompozycji, jak i w pojemnikach na tarasach czy balkonach, gdzie dodają uroku i lekkości aranżacji.

Łatwa pielęgnacja

Trawy ozdobne zazwyczaj są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. W większości przypadków wymagają jedynie przycięcia po zakończeniu sezonu wegetacyjnego.

Profesjonalne zakładanie i pielęgnacja trawników – usługi ogrodnicze Grupa-Flota

Wybór trawy do ogrodu może sam w sobie nie jest za bardzo skomplikowany, ale podczas zakładania trawnika możesz potrzebować pomocy, dlatego polecamy się my – fachowcy świadczący profesjonalne usługi ogrodnicze Grupa-Flota z Tarnowskich Gór w województwie śląskim. Zapraszamy do kontaktu.

Udostępnij

Przeczytaj również

Scroll to Top