Plamy i smugi na ścianach po malowaniu

Malowanie zakończone. Przyglądasz się z dumą i uczuciem spełnienia swojej ścianie i co? Po malowaniu często zostaje nam coś więcej niż pięknie odnowione wnętrze domu – plamy i smugi na ścianach. Jeśli jesteś w trakcie malowania lub planujesz takie prace, dobrze trafiłeś. Napisaliśmy o problemach związanych z plamami i smugami po malowaniu. Przybliżymy ci również różne metody usuwania tych kosmetycznych defektów ze ścian.

Co może być przyczyną powstania plam i smug po malowaniu ścian?

Wyjaśnijmy najpierw pojęcie plam i smug. Plamy to nierówna powierzchnia, która tworzy się, gdy malowany materiał skupia się w jednym miejscu. Smugi z kolei to cienkie linie lub ślady pozostawione na powierzchni przez pędzel lub wałek.

Przyczyny powstania plam i smug na ścianie po malowaniu

Przyczyn powstania smug i plam na świeżo pomalowanej ścianie jest wiele. Zaliczamy do nich:

  • nieprawidłowe przygotowanie ściany przed malowaniem,
  • nierówną powierzchnię ścian,
  • zbyt dużą wilgotność powierzchni ściany,
  • wykorzystanie nieodpowiednich narzędzi,
  • wykorzystanie złej jakości farby,
  • malowanie w zbyt wysokiej temperaturze,
  • złą technikę malowania.

Jak dobrze przygotować ścianę do malowania, aby uniknąć wpadek, pisaliśmy w artykule: Jak przygotować ściany do malowania

Jak uniknąć plam i smug po pomalowaniu ścian?

Aby uniknąć plam i smug po pomalowaniu ścian, ważne jest, aby wykonać odpowiednie przygotowania. Przede wszystkim upewnij się, że powierzchnia do malowania jest czysta i sucha. Warto również zwrócić uwagę na to, by farba dobrana była odpowiednio do rodzaju ściany. Następnie zadbaj o odpowiedni sprzęt – narzędzie do mieszania farby, szeroki wałek oraz miotełkę. W trakcie malowania należy także zachować szczególną ostrożność – maluj dokładnie, powoli i równomiernie. Nie dociskaj zbytnio wałka do ściany, żebyś uniknął rozpryskiwania farby. Kolejne fragmenty ściany maluj, gdy ta jest mokra. Nie nakładaj poprawek na suchą farbę. Nie maluj w zbyt wysokiej temperaturze i unikaj przeciągów.

Grupa Flota – fachowcy od malowania ścian

Jeżeli chciałbyś powierzyć malowanie ścian specjalistom, fachowcy z firmy remontowo budowlanej Grupa Flota z Tarnowskich Gór z pewnością pomogą. Malowanie ścian to dla nich bułka z masłem. Zresztą nie tylko malowanie. Jeżeli chcesz, przeprowadzą generalny remont twojego mieszkania, czy domu. Zapraszamy do kontaktu!

Udostępnij

Przeczytaj również

Scroll to Top