Budowa ogrodzenia – przepisy, które powinieneś znać

Zanim działka zostanie ogrodzona, należy zapoznać się z przepisami które regulują gdzie i jak możesz wybudować ogrodzenie. Firmy świadczące usługi budowlane, w tym nasza Grupa-Flota, orientują się w przepisach dotyczących stawiania ogrodów. Poniżej mała ściąga co i jak musisz wiedzieć, gdy chcesz ogrodzić swoją posesję, czy działkę rekreacyjną.

Prawo budowlane

Wg prawa budowlanego:

  1. Nie jest wymagane zgłoszenie budowy ogrodzenia w urzędzie, jeżeli planujesz postawić płot nie większy, niż 2,2, m wysokości lub znajdować się będzie bezpośrednio przy drodze gminnej lub powiatowej.
  2. Ogrodzenie nie może przekraczać granicy działki oraz linii granicznej z działką.
  3. Nie możesz umieszczać w płocie jako elementów budowlanych, czy dekoracyjnych drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz ostro zakończonych elementów poniżej 1,8 m wysokości, ponieważ stanowi to zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.
  4. Elementy płotu, takie jak furtki i bramy muszą otwierać się do wewnątrz działki.
  5. Próg bram i furtek musi być niski, aby umożliwić swobodny wjazd wózkom inwalidzkim.
  6. Furtka musi mieć co najmniej 0,9 m szerokości, a brama wjazdowa 2,4 m.

Zgłoszenie budowy ogrodzenia

Co zatem należy zrobić w przypadku, kiedy musisz zgłosić chęć budowy ogrodzenia własnej posesji, czy działki rekreacyjnej, a twój płot będzie wyższy niż 2,2? W zgłoszeniu musisz uwzględnić kilka rzeczy:

  • rodzaj stawianego płotu,
  • zakres prac, które wykonasz (np. podmurówka),
  • termin rozpoczęcia budowy ogrodzenia,
  • sposób wykonywania robót budowlanych,
  • jeżeli urząd zażąda – rysunki lub szkice planowanego ogrodzenia,
  • odpowiednie oświadczenie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Zgłoszenia dokonujesz w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu 21 dni przed terminem rozpoczęcia prac w zakresie budowy ogrodzenia. Jeżeli w tym czasie urzędnicy nie wydadzą odmownej decyzji – śmiało możesz rozpocząć prace w zakresie ogradzania płotem twojej działki rekreacyjnej, czy posesji. Zgłoszenie jest ważne na okres 3 lat.

Budowa ogrodzenia – decyzja odmowna

Bywa, że urząd wyda odmowną decyzję dotyczącą postawienia płotu. W jakim przypadku tak się dzieje? Najczęściej wtedy, kiedy budowa ogrodzenia jest sprzeczna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z kolei za stawianie płotu na działce rekreacyjnej, czy na posesji bez zgody odpowiedniego organu gdy takową musisz posiadać (tzw. samowola budowlana), możesz zostać ukarany:

  • grzywną,
  • nakazem natychmiastowej rozbiórki ogrodzenia,
  • nakazem uiszczenia opłaty legalizacyjnej.

Firma budowlana Grupa-Flota

Jak już wcześniej zostało wspomniane, nasi specjaliści z firmy budowlanej Grupa-Flota z Tarnowskich Gór znają się na aktualnych przepisach budowlanych, w tym tych dotyczących budowy ogrodzeń. Jeżeli potrzebujesz projektu płotu lub pomocy w budowie ogrodzenia – chętnie się tego podejmiemy. Zapraszamy do kontaktu.

Udostępnij

Przeczytaj również

Scroll to Top