Budowa ogrodzenia siatkowego krok po kroku

Budowa ogrodzenia z siatki to doskonały sposób na zapewnienie prywatności oraz ochrony posesji przed intruzami. Jest to również świetna opcja dla tych, którzy chcą zabezpieczyć swoje zwierzęta przed wychodzeniem poza teren działki. Taki sposób ogradzania posesji jest często wybierany przez właścicieli, ponieważ płot z siatki jest tani i stosunkowo prosty w montażu. Jeżeli i ty zdecydujesz się na samodzielny montaż ogrodzenia siatkowego, przedstawimy ci krok po kroku jak to zrobić.

Krok 1: Wybierz odpowiednią siatkę

Pierwszym krokiem w budowie ogrodzenia z siatki jest jej wybór. Musisz wybrać siatkę, która jest odpowiednio wysoka i ma odpowiednie otwory, aby np. zapobiec ucieczce zwierząt z działki. Zazwyczaj siatki o wysokości od 1,2 do 2 metrów są wystarczające dla większości domów. Sklepy budowlane oferują kilka rodzajów siatki ogrodzeniowej: drucianą plecioną lub drucianą zgrzewną o różnym kształcie oczek i ich wielkości, kolorze i splocie, siatki powlekane tworzywem sztucznym.

Krok 2: Wybierz odpowiednie słupy

Następnym krokiem jest wybór odpowiednich słupów, na których będzie opierać się siatka. Słupy powinny być wykonane z trwałego materiału, takiego jak beton lub metal. Metalowe z kolei należy przed umieszczeniem ich w ziemi zabezpieczyć przed rdzewieniem minimum dwiema warstwami farby antykorozyjnej. Upewnij się również, że  są wystarczająco wysokie, aby siatka była dobrze napięta.

Krok 3: Montaż słupów

Jeśli wybrałeś słupy z betonu, musisz przygotować fundamenty pod nie. Pod słupki metalowe natomiast wykop dziury. Następnie wypełnij dziury betonem i umieść w nich słup. Możesz do wzmocnienia dodatkowo użyć tłucznia lub gruzu betonowego oraz kamieni. Upewnij się, że słup jest ustawiony prosto (poziomowanie), a beton jest równomiernie rozłożony. Można również wzmocnić słupy podporami. Natomiast podpory trzeba zamocować w przy następujących elementach: przy każdym narożnym słupku, przy słupku, na którym ma zawisnąć skrzydło bramy lub furtki, przy słupku środkowym, jeżeli linia płotu jest dłuższa niż 20 metrów. Pozwól betonowi wyschnąć przez co najmniej 5 dni.

Krok 4: Zamocuj siatkę do słupów

Teraz możesz zacząć montować siatkę na słupach. Zacznij od jednego końca i przypnij siatkę za pomocą specjalnych uchwytów do słupów. Następnie ciągnij siatkę i przypnij ją do kolejnych słupów, aż do końca działki. Upewnij się, że siatka jest dobrze napięta i nie ma żadnych luźnych odcinków. Narzędziem, które znacznie ułatwi ci pracę jest kołowrotek zapadkowy lub śruba rzymska.

Krok 5: Zamocuj bramę

Jeśli planujesz mieć bramę w ogrodzeniu, musisz również ją zamocować. Zamocuj słupy bramy do fundamentów betonowych lub do metalowych stopek i przypnij siatkę do nich za pomocą specjalnych uchwytów. Upewnij się, że brama jest dobrze zamocowana i działa bez zarzutu.

Zalety ogrodzenia siatkowego

Niewątpliwie ogrodzenie siatkowe jest najczęściej wybieranym sposobem ogrodzenia posesji przez właścicieli. Dlaczego tak się dzieje? Posiada mnóstwo zalet:

  • Jest tanie.
  • Jest stosunkowo łatwe w montażu.
  • Możesz wybrać różną wielkość oczek, ich kształt, splot oraz kolor.
  • Jeżeli kupisz siatkę niepowlekaną, możesz przemalować na dowolny kolor.
  • Jest nierdzewne i odporne na warunki atmosferyczne.

Specjaliści od ogrodzeń – firma budowlana Grupa-Flota z Tarnowskich Gór

Budowa ogrodzenia siatkowego to stosunkowo prosta praca. Jeżeli jednak nie masz czasu lub po prostu chęci do takiej pracy, fachowcy z Grupy-Flota – najlepszej firmy budowlanej na Śląsku z radością tę pracę wykonają za ciebie. Zapraszamy do kontaktu. Działamy na terenie całego i kraju.

Udostępnij

Przeczytaj również

Scroll to Top