Okres lęgowy ptaków, a wycinka drzew
W Polsce wg przepisów prawa wycinka drzew trwa od 15 października do marca. Później nie może się odbywać ze względu na wylęg większości rodzajów ptaków. Jednak nie wszystkie ptaki wysiadują jajka i wychowują pisklęta w tym czasie. Jest kilka gatunków ptaków, których okres wylęgania przypada w różnych terminach, np. w lutym. Jest nim na przykład orzeł bielik, wróbel i jerzyk. W związku z tym właściciele działek, lasów i ogrodów zastanawiają się, kiedy właściwie ścinać drzewa i czy w związku z okresem lęgowym ptaków wycinka nie naruszy przepisów prawa?

Okres lęgowy ptaków a wycinka drzew – ochrona prawna
Ministerstwo Środowiska wydało rozporządzenie z dnia16 grudnia 2014 roku, które mówi, że celowe niszczenie gniazd, niepokojenie, czy straszenie ptaków podczas okresu lęgowego, czy podczas wychowywania młodych, także poprzez ścianie drzew, na których ptaki założyły gniazda, jest wykroczeniem, a w niektórych przypadkach nawet przestępstwem.
Okres lęgowy ptaków a wycinka drzew – co robić?
Właściciel działki, na której rośnie drzewo przeznaczone do wycinki, musi obserwować roślinę, czy aby na pewno nie została domem dla ptaków. Nawet w przypadku, kiedy drzewo musi być zgłoszone do wycinki, a urzędnik dokonał oględzin, właściciel niech sprawdza drzewo systematycznie, gdyż czas na usunięcie rośliny jest do 6 miesięcy od daty otrzymania pozwolenia, a w tym czasie może ptak uwić tam gniazdo. Odpowiedzialność za środowisko leży przede wszystkim w geście człowieka!
Wycinka drzew – terminy 2023
Kiedy można wycinać drzewa? Terminy wycinki drzew oraz krzewów są prawnie ujęte w ustawie dotyczącej ochrony gatunkowej zwierząt. Można to robić od 15 października do 2 lutego ze względu na okres lęgowy ptaków.
Okres lęgowy ptaków a wycinka drzew – pilne przypadki
Zdarza się również, że drzewo, czy wysoki krzew, które zostały zasiedlone przez ptaki muszą być ścięte, bo bezpośrednio stwarzają zagrożenie dla ludzi lub mienia? Jeżeli usunięcie rośliny musi nastąpić s innym terminie, niż ustawa przewiduje, właściciel działki, na której rośnie drzewo, musi wystarać się o dodatkowe pozwolenie. W tym celu udaje się do regionalnego dyrektora środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Urzędnicy orzekną, czy można zaczekać do końca okresu lęgowego ptaków.
Ciekawostka przyrodnicza
Drzewa i krzewy zamieszkują nie tylko ptaki, ale różne gatunki zwierząt, dlatego należy zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom drzewa, czy krzewu, bez względu na porę roku.
Usługi ogrodnicze Grupa Flota – dbamy o środowisko
Fachowcy z Grupy Flota – firmy zajmującej się kompleksową wycinką drzew na terenie Tarnowskich Gór i w okolicznych miejscowościach wiedzą, że przyroda to nasz największy skarb i szczególnie o nią dbają.
Udostępnij
Przeczytaj również
Nasadzanie drzew w ogrodach i sadach
Nasadzanie drzew w ogrodach i sadach Drzewa od wieków stanowią niezastąpiony element krajobrazu, dostarczając cienia,…
Karczowanie terenu pod ogród i inne inwestycje
Karczowanie terenu pod ogród i inne inwestycje Karczowanie działki to proces nieodzowny dla wielu projektów…
Przycinanie drzew owocowych. Zasady i terminy prac
Przycinanie drzew owocowych. Zasady i terminy prac Przycinanie drzewek owocowych jest jednym z najważniejszych zabiegów…
Montaż zbiorników na wodę deszczową
Montaż zbiorników na wodę deszczową Woda deszczowa, jest cennym zasobem, który można wykorzystać na wiele…
Wertykulacja trawnika w ogrodzie. Zabieg pielęgnacyjny
Wertykulacja trawnika w ogrodzie. Zabieg pielęgnacyjny Ogród to miejsce wypoczynku, relaksu i spokoju. Aby jednak…
Trawy ozdobne w ogrodzie – łatwy sposób na piękno
Trawy ozdobne w ogrodzie – łatwy sposób na piękno Ogród jest miejscem, które umożliwia nam…